fbpx

Kdo je
#BackPackLady

Michaela Bugrisová je spisovatelka, reportérka, gurmánka a nadšená cestovatelka.

Má cesta

Po dobrodružném roadtripu na Balkáně zatoužím po svobodě. Dám výpověď a tím ukončuji svou našlápnutou kariéru v korporátu. Stávám se BackPackLady.

Vydávám se na sedmiměsíční cestu po zemích jihovýchodní Asie pouze s malým batohem a nízkým rozpočtem. Téma samotné ženy na cestách vzbuzuje velký zájem médií, proto po návratu poskytuji celou řadu rozhovorů a přednáším na velkých cestovatelských festivalech.

Navazuji spolupráci s magazínem Českých drah – ČD pro vás, kde mám svoji vlastní gastronomickou rubriku “Místní mňamky” a natáčím krátké pořady z výletů po českých regionech.

Odjíždím na Sicílii pomáhat do rodinné restaurace. Léto prožívám ve společnosti horkokrevných Italů, učím se italský jazyk, vařím lokální jídla a seznamuji se se zdejšími stravovacími návyky.

Vyrážím na gurmánskou cestu kolem světa poznávat pestré chutě kulturně rozličných zemí. Na cestě nakonec strávím rok.

Nastupuji do populární italské restaurace Wine Food The Italians v Praze, kde ještě hlouběji pronikám do tajů italské kuchyně.

I přes probíhající pandemii koronaviru navštěvuji 13 českých krajů, shromažďuji materiály a začínám psát knihu.

Nastupuji do gelaterie Créme de la Créme v pražských Dejvicích  a vychází mi první kniha S chutí po česku!

Kdo jsem

Michaela Bugrisová

"Chci Čechům ukázat, že tradice a podpora lokálních produktů mají smysl."

Michaela Bugrisová je reportérka, gurmánka a cestovatelka. V roce 2015 opustila kancelářskou židli a odjela na půl roku cestovat do zemí JV Asie s malým batohem a nízkým rozpočtem. Následně se začala věnovat redakční činnosti pro magazín Českých drah – ČD pro vás, kde měla svoji vlastní gastronomickou rubriku “Místní mňamky” a natáčela krátké pořady z výletů po českých regionech. Léto 2017 intenzivně prožila ve společnosti horkokrevných Italů na Sicílii, kde se učila italský jazyk, vařila lokální jídla, seznamovala se se zdejšími stravovacími návyky a postupně je přijímala za své. O rok později vyrazila na gurmánskou cestu kolem světa poznávat pestré chutě kulturně rozličných zemí. Vyzkoušela si zaměstnání v populární italské restauraci Wine Food The Italians v Praze a momentálně ji najdete ve vyhlášené gelaterii Créme de la Créme v pražských Dejvicích. Je také autorkou cestovatelského blogu BackPackLady a knihy S chutí po Česku.

Ze svých zahraničních cest si na památku vozím papírové pohlednice a úplně nejraději zážitky, které ve mně zanechaly silné emoce. Při poznávání exotických destinací mi všechny ty vodopády, chrámy i písčité pláže začaly časem splývat. Srílančanku Disnu, která mě naučila vařit místní specialitu wambatu moju, si pamatuji dodnes nebo paní, co mi ve Vietnamu nasadila na hlavu typický kuželovitý slaměný klobouk a ještě z toho měla srandu. Jiní Vietnamci mě přímo na ulici pozvali ke svému stolu na jídlo, kde jsem pochytila, že zbytky se hází pod stůl a pivo pije s ledem. A tak by se dalo pokračovat,” říká rodačka z Krnova.   

Lokální speciality

Díky cestování si uvědomila, že každou zemi i lokalitu dělají jedinečnou právě její obyvatelé, jejich kultura, zvyky a také gastronomie, kterou se často před turisty rádi prezentují. Na výletech po Česku Michaela vyhledává specifika i unikátnosti jednotlivých krajů, ať už se jedná o typické regionální produkty, netradiční výrobky spjaté s místními producenty, tradice, zajímavé turistické cíle a vyhlášené podniky doporučené zdejšími obyvateli. Vyzkoušela si například, jak se na horké plotýnce stáčí Hořické trubičky, jak bylo náročné ušlapat tvaroh na výrobu Olomouckých tvarůžků, jak se na hrnčířském kruhu točí Chodská keramika, nebo jak těžký je bořetický kroj, který na sebe děvčata oblékají na hody. Ochutnala také levandulovou klobásu mezi lány kvetoucí levandule, pivo z chlebového kvasu i afrického chmele, vřídelní kávu s výhledem na lázeňskou kolonádu, jehněčí pršut z Českého středohoří, autentické benátské cicchetti, nebo pravé řecké frappé od Krnovanky s řeckými kořeny. Velmi netradiční chuťové zážitky si odnesla z Loštic, kde jsou lidé schopni z tvarůžků vyrobit třeba zmrzlinu nebo zákusky.

Příběhy lidí

Kromě tipů na gastronomické speciality Michaela zmiňuje i příběhy lidí, kteří za nimi stojí. Většinou se jedná o malé rodinné podniky, kde láska k řemeslu a nadšení přerostly ve fungující podnik, který můžete i vy na svém výletě navštívit a často se s jejich majiteli osobně potkat. “U všech mohu potvrdit, že je spojují kvalita, využívání lokálních surovin, nápaditost, poctivost, i to srdce, které do činnosti dávají. Proto si podporu nás všech zaslouží. Osobní setkání se všemi lidmi, o nichž se v knize zmiňuji, bylo nesmírně inspirující a energické. Získala jsem díky nim pocit, že tam, kde je chuť a odhodlání, lze v podstatě cokoliv – třeba vyrábět čokoládu z prvotřídních surovin mezi vinicemi na jižní Moravě, naklepat řízek velký jako sloní ucho speciálně vyrobenou palicí, podávat ve vlakovém vagónu občerstvení z lokálních surovin kořeněné vlastní bylinkovou směsí, nebo obnovit dávno zapomenutou tradici pečení Loketských perníčků,” vypráví Michaela.

Místní tradice

Kniha S chutí po Česku poukazuje také na místní tradice. Dozvíte se například, že v Domažlicích už pěknou řádku let oznamuje večerní hodinu zpěvem ponocný a k tomu zatroubí na zubří roh, v jakém muzeu na Chodsku uslyšíte mluvit průvodkyni skoro zapomenutým nářečím bulačinou, nebo kde ještě dnes vyrábějí medové perníky z tradičních forem vyřezaných ze dřeva. “Překvapilo mě, že tradice a řemesla nejsou lhostejná ani současné mladší generaci, která je pomáhá nejen udržet, ale také oživit nebo zatraktivnit moderním kabátem,” doplňuje cestovatelka. Mimo jiné v okolí zmiňovaných podniků vytipovává unikátní přírodní lokality včetně turistických stezek a také originální muzea a památky, kde lidská fantazie nezná mezí. Podvodní pozorovatelna ryb v zatopeném lomu bere dech, Vánoční dům s tisíci dekoracemi vypadá jako z amerického filmu a navíc je zavalený největší sbírkou plyšových medvědů v Česku, zoologická zahrada, kde jsou všechna zvířata zhotovená ve skutečné životní velikosti z železného šrotu, dává návštěvníkovi možnost blízkého setkání i s těmi nejnebezpečnějšími tvory.

Poutavý cestopis

Kniha S Chutí po Česku čtenáři nabídne poutavý cestopis jedné batůžkářky plný zajímavých a poučných informací, ale také inspiraci na výlety za jídlem i nevšedními zážitky uskutečněnými po železnici. Poznávání lokalit totiž v každém kraji začíná vždy na místní vlakové stanici, odkud se po vzoru autorky vydáte prozkoumávat “po svých” krásy i chutě okolí. “Kdysi jsem pro kamarády organizovala poznávací výlety, které začínaly už nasednutím do vlaku, kde jsme si všichni společně povídali a smáli se tak, že nám cesta rychle utekla. Výlety jsme navíc téměř vždy zakončili návštěvou místních pivovarů. Proto jsem se po vzoru těchto úspěšných akcí rozhodla knížku koncipovat podobně,” uzavírá Michaela Bugrisová. Jste připraveni poznat Česko tak, jak ho neznáte? Pak prosím ukončete výstup a nástup, vlak je připraven k odjezdu..

Tipy na nová místa

Znáte unikátní místo nebo podnik, co si zaslouží, aby se o něm vědělo?

Zašlete mi o něm více informací, protože podporovat vše lokální a poctivé má smysl!